Стандард
БИЗЛАЈФ

Првиот „Супермен“ стрип продаден за 3,25 милиони долари

Првиот број на стрипот „Супермен“, објавен во јуни 1938 година и кој чинел 10 центи, денес беше продаден за 3,25 милиони долари, што е највисоката сума досега платена за еден стрип.

„Супермен“ беше отпечатен во стотици илјади примероци, а се верува дека околу 100 примероци од првиот број се зачувани до денес.

Копијата што беше продадена денес, своевремено беше пронајдена на куп филмски магазини од 30-тите години на минатиот век и беше совршено зачувана, изјави косопственикот на страницата за аукција преку Интернет ComicConnect.com, Винсент Зурзоло, објави Би-Би-Си.

Продавачот заработи милион долари на стрипот денес, бидејќи го купи пред три години за 2,25 милиони.

Највисоката цена за еден стрип досега беше постигната во 2014 година, кога, исто така, првиот број на „Супермен“ беше продаден на eBay за 3,2 милиони долари.

Поврзани вести

10 совети како да побарате и да добиете покачување

Влатко Зорба

Како да заработите пари од социјалните мрежи, без да ГУБИТЕ ВРЕМЕ?

Влатко Зорба

Само во биткоини има 150.000 евра: Кој е НАЈБОГАТИОТ министер во Владата на Црна Гора?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!