ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Ќе ја спречиме злоупотребата на екстра лесното масло за домаќинство

Министерот за економија Крешник Бектеши е убеден дека ќе се стави крај на злопутребата на екстра лесното масло за домаќинство, познато како „црвена нафта“.

Првпат по две децении, рече, во земјава има државна мобилна лабораторија за контроли која веќе функционира.

Одговорајќи на новинарски прашања по денешната прес-конференција во Владата на која заедно во вицепремиерот Кочо Анѓушев ги образложија ефектите од Законот за финансиска поддршка, Бектеши не прецизира колку инспекции се досега направени и упати одговор на ова да се побара во Бирото за метрологија.

-Јас сум убеден дека ќе ја спречиме злоупотребата на екстра лесното масло за домаќинство. Дека правиме големи напори во оваа насока, покажува фактот дека првпат по 20 години во земјава има државна мобилна лабораторија за контроли, која веќе е набавена и се користи од Бирото за метрологија во соработка со Државниот пазарен инспекторат. Што се однесува до акцизата, тоа е во надлежност на Министерството за финансии. Таму обратете се зашто тие ги прават сите анализи и оценуваат какви се буџетските импликации, нагласи министерот Бектеши.

Поврзани вести

Ангеловски: Угостителите трпат големи штети, тешко ја пребродуваат кризата со понудениот пакет мерки

Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денес, во три групи

Берта Китинска

Јовановиќ: Македонија ја зголеми цената иако има највисока сиромаштија и невработеност во Европа

Ангеловска-Бежоска: Доколку сите го дадеме максимумот во остварувањето на целите, напредокот ќе биде неизбежен

Митрески: Ваучери од 6000 денари за граѓаните со месечни приходи до 15.000 денари

Преговорите завршени, усогласен буџетот на ЕУ од 2021 до 2027 година

Stefanija Kuzmanovska