СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Џенерал електрик затвора дополнителни 10.000 работни места во одделот за авијација

Џенерал електрик (General Electric – GE) доцна синоќа соопшти дека затвора дополнителни 10.000 работни места во одделот за авијација.

Американскиот концерн како причина за овој чекор ја наведува пандемијата на Ковид-19, која предизвика тешки последици во воздушниот сообраќај и на порачките на авиони, за кои Џенерал електрик произведува мотори.

Намалувањето на работниците ќе се спроведе преку доброволни заминувања и отпуштања. Првиот бран отпуштања беше во март, кога беа укинати 2.600 работни места.

Џенерал електрик вкупно ќе намали 25 проценти од вработените во авијацискиот сектор, или 13.000 работници.

Поврзани вести

Долгорочна суспензија од котација на издавачот Идевелоп АД Скопје

Влатко Зорба

Виена подарува по 50 евра на семејства да одат во ресторан

Stefanija Kuzmanovska

Од полноќ за пола денар поевтинува бензинот ЕУРОСУПЕР БС – 95