Стандард
ЕКОНОМИЈА

„Ербас“ со загуби од 481 милиони евра во првото тримесечје

„Ербас“, европски производител на авиони, објави денеска нето загуба од  481 милиони евра и нагласи дека многу брзо се идентификувале последиците од епидемијата на коронавирус на својата сметка.

Една година порано, Групацијата имаше нето добивка од 40 милиони евра.

Приходот на „Ербас“ за првите три месеци од 2020 година се намали за 15,2 отсто  на 10,6 милијарди евра, како одраз на тешкото опкружување што влијае на пазарот на цивилното воздухопловство, се вели во соопштението на „Ербас“.

За време на тој периодот поради пандемијата, европскиот производител на авиони испорача 40 машини помалку отколку пред една година.

Поврзани вести

Светска банка: Црна Гора во најсилна рецесија во регионот на Западен Балкан

Stefanija Kuzmanovska

Во јануари реализирани 97,02 осто од планираните приходи по основ на даноци

Влатко Зорба

Бочварски: Интензивно ја градиме третата лента на автопатската делница Катланово-Петровец

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!