СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Forbes: Ова се 10 – те најмлади милијардери за 2020 година

Престижниот економски магазин Forbes го објави својот годишен список на милијардери во светот. Од 2.095 милијардери во светот, само десет се помлади од 30 години. Заедно имаат 15,9 милијарди долари, а доаѓаат од САД, Бразил, Германија, Хонг Конг, Ирска и Норвешка.

Ова се 10 милијардери, рангирани според возраста, од помлади до постари:

Најмлада милијардерка како и минатата година е Кајли Џенер, со 22 години. Лани, на 21 година, Кајли беше прогласена за најмлада милијардерка на светот, (сама го стекна богатството, со помош на семејствата Кардашијан-Џенер, едно од најбогатите во шоу-бизнисот) надминувајќи го и Марк Цукерберг, кој имал 23 години кога ја направил својата прва милијарда.

Кајли ја задржи титулата втора година по ред, откако во ноември продаде 51% од нејзиниот бренд за козметика, Kylie Cosmetics за 600 милиони американски долари. Продажбата значи дека нејзиниот бизнис сега е вреден приближно 1,2 милијарди американски долари и ја надминува заработката на сестрите Клои, Кортни, Ким и Кендал и на мајка си Крис Џенер.

Сестрите Андерсен од Норвешка, Александра (23) со богатство од една милијарда долари и Катарина (24) со 1,1 милијарда долари, наследиле по 42% од семејната инвестициска компанија Ferd.

Густав Магнар Витцо (26), има богатство од 2,3 милијарди долари и сопственик е на половина од Salmar ASA, еден од најголемите светски производители на лосос.

Богатството на Елизабет Фуртваенгер (28) тежи 1,2 милијарди долари. Нејзиното богатство е од издавачка дејност. Таа и нејзиниот брат имаат по 37,4 % удел во семејната германска медиумска компанија Burda.

Џонатан Квок (28) со богатство од две милијарди долари е наследник на најголемата компанија за недвижнини во Хонг Конг.

Џон Колисон (29) има богатство од 3,2 милијарди долари, a богатството е стекнато од компанијата за плаќање Stripe која ја основал со неговиот постар брат Патрик.

Еван Шпигел (29) на сметка има 1,9 милијарди долари. Заработката му е од компанијата Snapchat.

Бразилецот Педро де Гудоу Буено (29) има богатство од 1,1 милијарди долари. Тој е генерален директор и најголем акционер во компанијата за лабораториски услуги Diagnósticos da América SA.

Лиза Дрекслмаер (29) има богатство од една милијарда долари. Таа и нејзиниот татко Фриц управуваат со компанијата Fritz Draexlmaier Holdings GmbH, којашто произведува автомобилски делови.

Поврзани вести

Американците би можеле да заштедат околу 70 милијарди долари годишно со преминување на електрични возила

Stefanija Kuzmanovska

Оштетените штедачи од Еуростандард банка поднесоа иницијатива до Уставниот суд

Берта Китинска

Пазарниот инспекторат годинава планира 19.211 надзори

Влатко Зорба