Стандард
ЕКОНОМИЈА

На земјите во развој ако продолжи кризата со пандемијата ќе им бидат потребни над 2,5 трилиони долари помош

На земјите во развој ако продолжи кризата со пандемијата ќе им бидат потребни над 2,5 трилиони долари помош, изјави главниот економист во Меѓународниот монетарен фонд, Гита Гопинат.

– Во март оценувме дека на земјите во развој ќе им биде потребна помош од околу 2,5 трилиони милијарди долари. Мислам дека ситуацијата се влоши. Како што изгледа кризата ќе треа подолго. Сумата од 2,5 трилиони милијарди се однесуваше ако кризата биде надмината до крајот на 2020 година. Но, стравувам дека финансиските потреби ќе се зголемат и значително ќе ја надминат таа бројка, посои Гопинат.

Во март шефицата на ММФ, Кристалина Георгиева изјави дека на земјите во развој ќе им бидат потребни 2,5 трилиони милијарди долари помош за борба против новиот коронавирус, но оти нема да бидат доволни внатрешните резерви и кредитирањето на внатрешниот пазар и затоа е нужно потребна помош од ММФ.

Поврзани вести

Видео игрите на Кина ѝ донесоа над девет милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska

Владата усвои информација за можни субвенции при купување нови возила

msp-admin

Во јуни повисоки трошоците на живот и цените на мало

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!