Стандард
АНАЛИЗИ ЕКОНОМИЈА

Најголемата дебата на Вол Стрит во моментов: Купување биткоин наместо злато

Биткоинот постави рекорд точно кога милијарди долари од институционални инвеститори го напуштија златото, пишува „Блумберг“.

Дали ова е само случајност или почеток на промена што би имала длабок ефект, невозможно е да се знае со сигурност. Но, дебатата сега се вжештува дали најголемата дигитална валута во светот може еден ден да се натпреварува со златото како хеџ против инфлацијата и средство за диверзификација на портфолиото.

Колапсот на биткоинот минатата недела, најголем од март, во услови на раст од 150% оваа година, ја нагласува нестабилноста на овој вид класа на средства – факт што ги оддалечи големите инвеститори. Меѓутоа, ако почнат да преместуваат само мал дел од своите средства во злато во биткоин индустријата, која вреди 350 милијарди долари, тоа ќе ги промени стратегиите за диверзификација на Вол Стрит.

„Златото навистина беше сигурна предност во минатото за генерација на „бејби-бумерите“, рече Жан-Марк Бонефус, поранешен менаџер на хеџ фондови за суровини, кој стана инвеститор во криптовалути.

Дигиталните валути досега беа поврзани со претежно трговци и шпекуланти, додека традиционалните инвеститори досега се држеа настрана, но се чини дека тоа се менува.

Според аналитичарите од „JP Morgan Chase & Co.“ од гондовите, поддржани од злато, излегле 93 тони благороден метал, во вредност од околу 5 милијарди долари од 6 ноември наваму. Во исто време, фондот Grayscale Bitcoin Trust, претпочитан инструмент за институционални инвеститори, двојно се зголеми во доларски израз, од почетокот на август.

Во моментов, пазарната капитализација на биткоинот е само 3,1% од размерот на злато, според Џејмс Батерфил, стратег за инвестиции во CoinShares. Ако се искачи на 5%, тоа би значело цена од 31.300 долари, во споредба со околу 19.000 долари во моментот, проценува тој.

„Биткоинот се етаблира како сигурен чувар на вредноста“, рече Батерфил. Според него, биткоинот е особено привлечен за време на невидена лабава монетарна политика. Од овие причини, инвеститорите природно го споредуваат со злато.

Сепак, постојат добри причини за слабите перформанси на златото неодамна, како што е напредокот во вакцината против коронавирус што ја намали побарувачката за средства за азил.

Покрај тоа, биткоинот веќе го освои најголемиот менаџер на средства во светот – доказ за неговата сè поголема привлечност на Волстрит.

„Дигиталните валути се тука за да останат, поддржани од побарувачката на милениумците и нивната моќ како медиум за размена“, рече Рик Ридер, главен директор за инвестиции во „Блек Рок“.

Една од главните разлики помеѓу двете средства е што сите трансакции со биткоин се гледаат во блокчејн, додека голем дел од тргувањето со злато се одвива на вон берзанскиот пазар во Лондон, каде што има помалку податоци.

„Транспарентноста на биткоин помага да се генерира голем интерес“, рече Лајл Прат, независен инвеститор во биткоин, кој додаде дека смета дека златото е „црна кутија“.

Јасно е дека Волстрит сериозно ги сфаќа биткоините на начин што не го стори тоа во 2017 година.

„Се премислив!“, напиша стратегот Иниго Фрејзер-enенкинс од Sanford C. Bernstein во извештајот во понеделникот. Според него, биткоинот нема да го замени златото, но има простор и за двете средства, особено ако иднината вклучува повисока инфлација и екстремно ниво на долг.

Закрепнувањето на биткоинот од падот минатата недела предизвика шпекулации дека криптовалутата може да ја премине границата од 20 000 американски долари за прв пат во историјата. Во понеделникот дигиталната валута се тргуваше близу до рекордот од 19857,02 американски долари, откако порасна за 15% по едно од најголемите падови во годината на 26 ноември.

Критичарите велат дека релито од 170% оваа година е меур, и покрај тврдењата дека дигиталните средства сè повеќе се користат за диверзификација на портфолијата и пренасочување на златните фондови.

Индексот Bloomberg Galaxy Crypto има повеќе од тројно поголема вредност годинава.

Во меѓувреме, златото во понеделникот падна на најниско ниво во последните 5 месеци, бидејќи оптимизмот за брзо економско закрепнување, како резултат на напредокот на вакцините, ја намали привлечноста на безбедните засолништа.

Поврзани вести

Оперативниот план за активни програми и мерки обезбедува нови работни места и вработливост на невработените

Влатко Зорба

MEMO стана член на европската асоцијацијата на европски берзи на електрична енергија

Денеска е последен рок: Ќе има казни за газдите ако не ја исплатат државната помош на работниците

Берта Китинска