ЕКОНОМИЈА

Паднаа цените на акциите на Вол Стрит

Цените на акциите на Вол Стрит паднаа поради тоа што инвеститорите не сакаат да преземат ризици пред неколку големи настани и крајниот рок до кој Вашингтон најави дополнителни царини за кинескиот увоз.

Дау Џонс падна за 105 поени или 0,38 проценти на 27.909 поени, додека С&П 500 падна за 0,32 проценти на 3.135 поени и Индексот Насдак 0,40 проценти на 8.621 поени.

На крајот од минатата недела, овие индекси се зголемија поради пораките од Вашингтон дека трговските преговори напредуваат добро и оти делумниот договор е близу. Кина исто така соопшти дека сака што поскоро да постигне договор за првата фаза од договорот.

Поврзани вести

Бабовски: Посветено работиме на развојот на цел агросектор и со националните програми и со ИПАРД програмата

Влатко Зорба

Царовска: Компаниите што имаат капацитет за вложување да аплицираат за финансиска поддршка

Берта Китинска

Арсовска: Владеењето на правото треба да е над политиката

Грција крои план да привлече супер богати луѓе

Stefanija Kuzmanovska

Нафтата со стабилни цени близу 35 долари за барел

Stefanija Kuzmanovska

Колку пари се трошат за да се задоволат основните животни потреби за еден месец?