Стандард
ЕКОНОМИЈА

Платежни картички за самохраните родители, пензионерите и помош за компаниите, најавува Битиќи

Четвртиот пакет економски мерки повторно предвидува платежни картички за категориите граѓани како самохраните родители и пензионерите со ниски пензии, за категориите кои не беа претходно опфатени, но ќе има и други таргетирани мерки за оние кои не можат без помош во третиот и четвртиот квартал, рече вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Бит Битиќи иќи.

Во гостувањето на Телевизија 24, Битиќи истакна дека средства за четвртиот пакет ќе бидат обезбедени со ребаланс на Буџетот и со префрлања на заштедените пари кои некои институции не ги потрошиле.

Одлуката за тоа кога ќе биде ребалансот, информира Битиќи, ќе се знае за десетина дена.

Според вицепремиерот, фокусот на Владата е економијата, интензивно се одржуваат средби со сите чинители, а владините проекции за рецесијата остануваат исти – таа нема да биде подлабока од четири отсто.

-Структурирањето на третиот пакет мерки покажа дека помогнавме каде што навистина беше потребно. Тоа ќе продолжи и со четвртиот пакет. И со него ќе покажеме дека сакаме секој еден денар на граѓанинот што се дава за даноци, да отиде каде што треба. И кај компаниите ќе даночни ослободувања или одложени плаќања, како и директно субвенционирање трошоци, но не за 140.000 работни места, објасни Битиќи.

Остануваме на истиот факт, потенцира Битиќи, дека годината ќе ја завршиме со отприлика минус четири отсто, а тоа се проекциите и на Министерство за финансии, како и на меѓународните финансиски институции.

Поврзани вести

Увозниците на половни возила ги кажаа забелешките за Законот за данок на моторни возила

Речиси 500 милиони денари ќе легнат на сметките на граѓаните по основ на поврат на ДДВ

Влатко Зорба

Заев, Анѓушев и Апостолска на отворањето на леарницата на „Кранфилд Фаундри“