Стандард
ЕКОНОМИЈА

Северна Македонија ќе стане членка на Организацијата за црноморска економска соработка во 2020 година

За време на романското претседателство Северна Македонија ќе стане членка на Организацијата за црноморска економска соработка, рече шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, на денешната прес конференција по 41. состанок на советот на министри за надворешни работи на земјите членки на организацијата, јави дописничката на МИА од Атина.

Денеска во Грција се одржа 41. состанок, во рамките на грчкото претседателство, а од јануари 2020, палката ја презема Романија, кога и се очекува нашата земја да стане дел од Организацијата за црноморска економска соработка.

Захариева, на прес конференцијата, на која присуствуваа и министрите за надворешни работи на Грција и Романија, се осврна на минатото бугарско претседателство и донесените одлуки.

-Би сакала да споменам дека во Софија, сите земји членки гласаа за прием на Северна Македонија во нашата организација и ние сме подготвени да и посакаме добредојде за време на романското поретседателство, кога ќе се заврши процедурата на ратификацијата на повелбата, рече Захариева.

Во Организацијата за црноморска економска соработка членки се 12 земји Албанија, Ерменија, Азербејџан, Бугарија, Грузија, Грција, Молдавија, Романија, Русија, Србија, Турција и Украина.

Поврзани вести

Старосната граница за жени во пензија ќе биде 62 години, со можност за продолжување на плус 2 години

Стопанска комора: Пописот е потребен и неопходен за носење бизнис одлуки

Влатко Зорба

За време на вонредната состојба: Граѓаните бараат уредба за воведување евтина тарифа на струјата

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!