Технологија

Епл направи заштитна маска која штити од корона (ВИДЕО)

Повеќето технолошки гиганти придонесуваат во борбата против пандемијата на коронавирусот, последната компанија во серијата е Епл.

Тие дизајнираа своја заштитна маска наречена Еплс маска.

Тие се одлучиле на ваков потег со цел да ги заштитат своите работници кои ги добиле овие маски за употреба. На YouTube каналот Unboxing Therapy добивме шанса да видиме како изгледаат. Во една кутија, добивате пет маски што можат да се користат осум часа, а треба да се напомене дека може да се мијат и до пет пати. Маските ги дизајнирале вработените во „Епл“, додека биле изработени во Кина, пренесува „Зимо“.

Овие пет маски се наоѓаат во заштитната фолија што е во самата кутија. Интересно е што секоја кутија има сериски број, што значи дека Епл ќе може да води евиденција за тоа колку направиле, поделиле и слично. Кутијата содржи и упатства за употреба и одржување на маската. Епл ги намести овие маски само за своите работници, што значи дека не се на продажба, но тоа не мора да значи дека нема да бидат во иднина.

Поврзани вести

MediaTek Dimensions 1000 5G – 8-јадрен процесор за смартфони со поддршка на 5G и Wi-Fi 6

Влатко Зорба

Spotify од денеска достапен за Македонија

Stefanija Kuzmanovska

Можеме да го видиме Huawei P40 Lite порано од очекуваното

Влатко Зорба

iPhone 11 ќе предупредува кога користите неоригинални делови

Влатко Зорба

Коронавирусот го промени начинот на кој ги користиме апликациите за состаноци

Stefanija Kuzmanovska

Huawei пушти лаптопи на AMD Ryzen база

Влатко Зорба