29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Цената на становите се намали за 4,3 отсто

Просечната цена на квадратен метар станбена површина поевтинила за 4,3 отсто во втората половина од минатата година во однос на првата половина, при што во Скопје намалувањето изнесува 2,8 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика.

Во Скопје, квадратен метар станбена површина во просек се продавал за 48.204 денари што е за 3,1 отсто повеќе во споредба со 2018 година, додека во останатите населени места во државата просечната цена изнесувала 35.255 денари, или за 6,3 проценти повеќе во однос на 2018.

Наведените просечни цени на квадратен метар станбена површина се без данок на додадена вредност.

Поврзани вести

Нови мерки и 200 милиони евра поддршка за модерно и одржливо земјоделството, најавува Владата

Берта Китинска

Зошто е потребно да се рециклира пластиката?

Влатко Зорба

Заев: Мерките од новата програма обезбедуваат економски раст (ВИДЕО)