СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Времено суспендирање на тргувањето со акциите на ЗК Пелагонија АД Битола

По налог од Комисијата за хартии од вредност, времено се суспендира тргувањето со акциите на ЗК Пелагонија АД Битола во очекување на објава од страна на издавачот, информираат од Македонска берза.

Вчера медиумите информираа дека има обид за манипулација на помалите акционери во ЗК Пелагонија со што вештачки се крева цената на акцијата на комбинатот, а тоа го прават некои берзански шпекуланти и брокери.

Во сопственичката структура на ЗК „Пелагонија“ со висок износ на акции, над 5 отсто, фигурираат: „Софија градба“ која поседува 22,7 отсто од акциите, Цветан Панделевски и Орка Холдинг со 19,9 отсто, и Ненад Јосифовиќ кој поседува 7,39 отсто од акциите. Меѓу акционерите е и ТИМ доо која е сопственост на синот на Панделевски.

Поврзани вести

Нашата цена е пониска за 55 отсто од цената на струјата на слободниот пазар, велат од „ЕСМ“

Берта Китинска

Недела неработен ден за поголема продуктивност и благосостојба на работниците

Влатко Зорба

Битиќи на средба со Лукаревска: УЈП е еден од најважните столбови на економијата

Влатко Зорба