Стандард
ЕКОНОМИЈА

Заев, Анѓушев и Апостолска на отворањето на леарницата на „Кранфилд Фаундри“

Леарницата на компанијата „Крaнфилд Фаундри“ во новата индустриска зона Неокази во Пробиштип официјално почнува со работа. Во леарницата треба по европски еколошки стандарди и со високо-автоматизирана технологија да се леат делови за автомобилската индустрија.

Инвестицијата е околу 15 милиони евра, а се очекува етапно вработување на околу 300 лица. Во првата фаза е предвидено вработување на 150 лица, од кои 50 работни места се за лица со високо образование.

Леарницата  се простира на површина од околу осум хектари, а се состои од производствен погон и административна зграда на вкупно 15 илјади метри квадратни.

На официјалното отворање на леарницата најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска.

Поврзани вести

Арсовска: Нејасно е врз кои параметри е базиран проектираниот раст од 3,8% идната година

Влатко Зорба

Северна Македонија ќе учествува во изградба на терминалот за течен природен гас во Александрополис во Грција

Александар Петровски

Продолжува дебатата недела да биде неработна, Бектеши смета дека овој ден треба да биде работен за туристичко-угостителскиот сектор

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!