СТАНДАРД life
Фитнес

Потребни се 10 минути дневно: Посилен задник со само 3 вежби

По летото доаѓа враќање на тренинзите кои ги запоставивме за време на одморите, а со оваа вежба можете да го „кренете“ задникот за 10 минути дневно.

Ако не сакате чучњеви и исчекори, можете да направите краток тренинг на задникот без нив. Загрејте се и започнете ја вежбата лежејќи на грб со свиткани нозе и стапала на подот.

Подигнете ги колковите од подот со стискање на задникот и држете го неколку секунди. Направете ја оваа вежба 2 минути, а потоа останете во седечка положба со грб до ѕид исто толку време, без стол.

Потоа застанете исправено и подигнете ја ногата зад себе додека ги стегате мускулите на задникот, исто така две минути. На крајот од вежбата, истегнете се.

Поврзани вести

На што навистина треба да внимавате кога вежбате за време на екстремни жештини?

Urednik

„Удобно кардио“ е нов тренд што го сакаат сите жени: Тренинг во пижами додека гледате телевизија и читате книги

Urednik

Експерти: 10 вежби кои согоруваат најмногу калории

Urednik