СТАНДАРД life
Храна

За ДОБРО УТРО: Брза пита со сирење

Комбинацијата на тесто и сирење е толку едноставна, но неспоредлива. Пити, чизкејкови, штрудли и други деликатеси одлично се комбинираат со оваа здрава млечна храна, на која треба само да додадете јајце и малку сол за вкус кој ќе ги воодушеви и младите и старите.

На интернет има безброј варијации на оваа тема, а денес ви носиме рецепт за сосема различни пити со готови кори и свежо сирење, кои брзо исчезнуваат од чинијата.

Состојки:

* 500 гр фета сирење (или друго меко сирење)
* Готови кори за пити
* 1 јајце
* Сол
* Масло

Подготовка:

Исечете ги корите дијагонално за да направите триаголници.

Измешајте сирење и јајце и зачинете по желба.

На секоја кора свиткајте по една лажица фил – на кратката страна, свиткајте ги краевите и виткајте ролати.

Се пржат во длабоко масло додека не поруменат и не станат крцкави.

Ставете салфетка за да се ослободите од вишокот маснотии.

Послужете со јогурт.

На здравје!

Поврзани вести

„Сос од милион долари“ – раскошно мезе кое ќе ги воодушеви сите

Urednik

Грчки компири: трик-рецепт за печено совршенство со лимон и лук

Urednik

Рецепт за пилешка чорба која претставува здравје во чинија

Radmila Tasevska