Стандард
КОМПАНИИ

Amazon го тужи Пентагон

Amazon го тужи Пентагон за договорот за облачни услуги вреден 10 милијарди американски долари, што го освои Microsoft кон крајот на октомври, пренесува АП.

Жалбата со која се оспорува договорот е поднесена вчера во федералниот суд. Тендерот за огромниот проект, познат како JEDI – Joint Enterprise Defense Infrastructure), ги исправи еден против друг водечките технолошки гиганти Microsoft, Amazon, Oracle и IBM.

Огромната нарачка го привлече вниманието на јавноста и во раните фази на процесот се појавија шпекулации дека победник ќе биде Amazon. Oracle и IBM ги повлекоа своите понуди и официјално го оспорија тендерот минатата година. Подоцна, Oracle го оспори случајот на суд, но го изгуби.
Новиот систем ќе складира и обработува големи количини на класифицирани податоци, овозможувајќи им на вооружените сили на САД да користат вештачка интелигенција за да го забрзаат военото планирање и борбената способност.

Договорот беше победа за облачната платформа на Microsoft- Azure, која долго време се обидуваше да се израмни со лидерот на пазарот – Amazon.

Поврзани вести

Овие компании се помоќни од цели држави

msp-admin

Германија ќе им плати на пиварниците милиони евра за непродадено пиво

Влатко Зорба

Uber стартува со хеликоптерски транспорт до аеродромот „Џон Ф. Кенеди“

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!