Стандард
КОМПАНИИ

Apple и Google ја отстранија Fortnite од онлајн продавниците

Apple и Google неодамна ја отстранија популарната видео игра Fortnite од Google play и App store за кршење на нивната политика за плаќање. Компанијата Epic Games, која ја поседува играта, веќе има подготвен одговор.

Забраната дојде откако Fortnite ја прекрши политиката за плаќање на овие две компании затоа што ги охрабри потрошувачите да ја плаќаат играта директно на нив, а не на Apple и Google, пишува „Гардијан“.

После тоа, Epic Games објави правен одговор и ги покани оние кои ги поддржуваат да се приклучат на оваа борба.

А тие верни следбеници, односно регистрирани гејмери ​​на играта Fortnite, се повеќе од 350 милиони.

Поврзани вести

Новиот шеф на Intel: Не може Apple да прави подобри чипови од нас

Влатко Зорба

Поскапуваат горивата – „еуросупер 95“ за три, а „еуросупер 98“ и еуродизелот за 2,5 денари

msp-admin

Георгиева: Меѓу финансиските лидери на Г7 има договор за стимулации и вакцини

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!