Стандард
КОМПАНИИ

Apple ќе произведе свој 5G модем за iPhone до крајот на 2022 година

Apple е познат по тоа што сака да имате целосна контрола над хардверот што го користат во нивните популарни производи. Сега разбираме дека компанијата си поставиле амбициозна цел да развиваат свој 5G модем за iPhone во следните две години. Ако сè оди според планот, првиот iPhone со оваа компонента ќе биде достапен на пазарот во 2022 година. Овој проект ќе биде развиен и покрај односот со Qualcomm, кој е еден од најголемите производители на процесори за смартфони и модеми во светот.

На овој начин, Apple се надева дека ќе има максимална слобода да избере хардвер и да не биде зависен од надворешните добавувачи. Сепак, некои аналитичари се скептични околу тоа дали компанијата ќе може навреме да ги спроведе своите планови. Според нив, период од две години не е доволен за развој на 5G процесор за iPhone. Друга важна точка е дека Apple никогаш порано не произвел сличен хардвер за нивните уреди, што исто така ќе го отежни проектот, пренесува DigitalTrends.

Технолошкиот гигант не треба само да дизајнира и да извршува повеќе тестови со 5G модем. Исто така е многу важно да се обезбедат потребните оптимизации на мрежата. Ова само ќе осигури дека секој iPhone што го користи може да функционира најдобро без оглед на мрежата, со која операторот работи. До моментот кога ќе биде готова последната верзија на овој производ, Apple ќе испорача 5G модеми од Qualcomm. Се очекува првиот IPhone со технологијата да биде достапен на пазарот пред крајот на 2020 година.

Поврзани вести

ММФ: Растот на светската економија е поголем од очекуваниот

Влатко Зорба

Надела откри клучен квалитет за успех во животот

msp-admin

6G ќе ја замагли линијата помеѓу реалното и виртуелното

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!