Стандард
КОМПАНИИ

Џони Ајв веќе не е дел од Apple

Веќе ве информиравме дека главниот дизајнер на Apple ја напушта компанијата. Џони Ајв е еден од најважните луѓе на Apple повеќе од две децении. Неговата импресивна кариера започна во 1992 година и четири години подоцна тој беше избран за главен дизајнер. Сите уреди на Apple претставени на пазарот по тој датум ги развија Џони Ајв и неговиот тим. Меѓу нив се iPhone, iPad, Mac компјутери, лаптопи MacBook и Apple Watch.

Во официјална изјава со која се потврдува разделбата на Apple со нејзиниот главен дизајнер, се вели дека тој ќе замине во пензија до крајот на годината. Се чини дека последниот ден на Џони Ајв во компанијата е веќе во минатото. Причината е што TheVerge информира дека неговото име повеќе не се наоѓа на официјалната веб-страница на Apple. Списокот во кој се наоѓаат првите луѓе на компанијата не го вклучува името на Ајв, што е доволно за да се осигура дека тој веќе не работи таму.

Поранешниот дизајнер на Apple веќе ги потврди своите планови да основа своја компанија за дизајн, наречена LoveFrom. Овој проект ќе се оствари со долгогодишниот негов колега и пријател Марк Нусон. Нема да ве изненадиме ако додадеме дека Apple ќе биде еден од првите клиенти на LoveFrom. На овој начин, технолошкиот гигант ќе продолжи индиректно да има корист од уникатниот талент на Ајв, дури и откако нема официјално да работи во компанијата.

Поврзани вести

На Безос му порачале да го продаде бизнисот: Нема да успееш!

msp-admin

Мicrosoft влегува во бизнисот со бесплатно хостирање на веб-страници

Влатко Зорба

Вкупната вредност на трите пакети aнтикризни мерки се проценува на 500 милиони евра

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!