Стандард
КОМПАНИИ

Еуросупер БС-95 поскапува за денар

Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за денар, а Еуросупер БС-98, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за половина денар од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на литар ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,50 денари, а 70,50 денари на Еуросупер БС-98. Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 62 денара, екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 50,50 денари. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,206 денари за килограм и изнесува 33,340 денари.

Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,93 проценти.

РКЕ ја донесе одлуката за цената на горивата врз основа на цените на нафтените деривати на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите седум дена.

Поврзани вести

HTC: Престанавме да создаваме иновации во паметните телефони

msp-admin

Продажбата на електрични автомобили му помогна на Mercedes да ги исполни целите за емисиите на штетни гасови

Влатко Зорба

Д-р Филип Станковиќ: Активно работам на остварувањето на визијата за свет без чад од цигари

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!