Стандард
КОМПАНИИ

Фејсбук потрошил 23 милиони долари на Закерберг во 2019 година

Фејсбук во 2019 година потрошил повеќе од 23 милиони долари за безбедност и патувања на извршниот директор на таа компанија, Марк Закерберг.

Ова го покажаа податоците објавени во петокот.

Анализата на финансискиот извештај покажува дека Закерберг потрошил значително повеќе пари оваа година отколку во 2018 година, кога за таа намена потрошил 20 милиони долари, додека во 2017 година потрошил 9,1 милиони долари.

Годишната плата на Закеберг е сè уште еден долар, додава Си-Ен-Би-Си.

Средствата наменети за патување и безбедност на Закеберг вклучуваат 10.463.717 американски долари наменети за трошоци поврзани со личната безбедност на Закберг во неговиот дом и неговите лични патувања.

Фејсбук потроши 9,95 милиони долари за личното осигурување на Закерберг во 2018 година, а 7,5 милиони долари во 2017 година.

Поврзани вести

Маск: Ја отворам фабриката, нека ме уапсат

msp-admin

Туристичко – угостителскиот сектор ќе добие 7,5 милиони евра

msp-admin

Тимот на Reddit лут на своите луѓе што ги срушија акциите на GameStop: „Престанете да продавате“

Влатко Зорба