Стандард
КОМПАНИИ

Huawei ќе произведува 5G опрема во Европа

И покрај американскиот притисок, многу земји не ја напуштаат телекомуникациската опрема на Huawei. Самата компанија дава се од себе за да ги увери своите партнери дека нејзините технологии се безбедни.

Многу европски влади веќе соопштија дека ќе продолжат да ја користат технологијата на кинескиот производител, но побарале дополнителни безбедносни гаранции. И Huawei е подготвен да ги обезбеди.

Најголемиот снабдувач на телекомуникациска опрема во светот ја објави својата намера да постави производствени центри во Европа во рамките на проектот Made in Europe 5G, пренесува SCMP.

Сè уште нема детали за проектот, но јасно е дека станува збор за градење фабрики кои ќе произведат одредена телекомуникациска опрема за 5G мрежи.

Клиенти на оваа техника ќе бидат европски оператори.

Поврзани вести

„Stelantis“ ЗАТВОРА дури 5 погони

Влатко Зорба

Apple ќе плати половина милијарда долари поради кршење на патентни права

msp-admin

Нафтените милијардери го зголемија своето богатство

Влатко Зорба