Стандард
КОМПАНИИ

Миризлив бизнис – од извоз на парфеми земјава заработи скоро два милиони долари

Македонија е 73-та земја во светот по извоз на парфеми, со 1.997.000 долари, додека извозот минатата година во светски рамки достигна вредност од 19,6 милијарди долари, покажуваат податоците на World’s top exports.

Неприкосновена на првото место се најде Франција, од каде лани се извезени парфеми во висина од 5,4 милијарди долари. Меѓу петте најголеми извозници на парфеми лани беа и: Шпанија (2,3 милијарди долари), Германија (2,2 милијарди долари), САД (1,7 милијарди долари) и Италија (1,3 милијарди долари).

На регионално ниво, Хрватска има најголема заработка од продажба на парфеми на странски пазари – 42,5 милиони долари. Потоа следуваат: Бугарија (29,9 милиони долари), Грција (27 милиони долари) и Словенија (15,3 милиони долари).

Поврзани вести

Париз даде зелено светло за комерцијална имплементација на 5G во градот

Влатко Зорба

На Европа и се потребни 355 милијарди долари за воведување на 5G

Влатко Зорба

Кој е најбогатиот Русин, што работи и зошто Путин го критикуваше?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!