СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Најавата на нова вакцина донесе милионска заработувачка на Волстрит

Акциите на американската биотехничка компанија „Модерна“ скокнаа дури 30 проценти минатиот понеделник, откако беше објавено дека се постигнати ветувачки резултати во потрагата по ефикасна вакцина против коронавирусот, објави Си Ен Ен.

Во понеделникот и вторникот, финансиски и медицински директори на компанијата Модерна ги продадоа своите акции и остварија вкупна добивка од 27 милиони долари за само 24 часа.

Вкупната пазарна вредност на оваа биотехнолошка компанија се искачи на неверојатни 29 милијарди американски долари, иако фирмата нема свои производи на пазарот, според Си Ен Ен.

Поврзани вести

„Адидас“ го продава „Рибок“

Влатко Зорба

Ворен Бафет на списокот на најбогати

Влатко Зорба

Huawei ги чисти своите редови од американски шпиони

msp-admin