СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Пазарот на криптовалути изгуби 93,5 милијарди долари за 24 часа: Биткоин падна за 48 проценти

Пазарната капитализација на светскиот пазар на криптовалути падна за 93,5 милијарди американски долари за само 24 часа, до 10:07 часот утрово во Сингапур.

Падот на пазарот се должи на општата продажба на акции на светските берзи, додека државите ширум светот се борат со брзо ширењето на епидемијата на коронавирус.

Бројот на потврдени случаи на инфекција надмина 134.900 на глобално ниво, при што бројот на починати достигна скоро 5.000.

Поврзани вести

Велика Британија останува најголем купувач на руско злато

Просечната нето-плата во јуни 2020-та, повисока за 1.662 денари во однос на истиот месец лани

msp-admin

„Викенд без ДДВ“ за домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари, се очекува промет од над 170 милиони евра

msp-admin