Стандард
КОМПАНИИ

Премиерлигашите за само една година направиле долг од над 1.000.000.000 евра

Со години, љубителите на фудбалот мислеа дека во Премиерлигата тече мед и млеко. Тие слушаа и читаа приказни за милијардите што се слеваат во англиското фудбалско тло. Најмногу во сезоната 2018-2020, кога фудбалерите на Премиерлигата свртеа околу 6.000.000.000 евра. А потоа дојде пандемијата на коронавирусот, која, според „Плејбук“, минатата сезона направи кумулативна загуба за клубовите од дури 926.500.000 фунти (1.065.000.000 евра)

Само таканаречената „Голема шестка“ – Манчестер Јунајтед, Ливерпул, Манчестер Сити, Арсенал, Челси и Тотенхем – направија 30 проценти од тие долгови – 275.600.000 фунти (320.700.000 евра) – што ги надминува вкупните загуби на Бундеслигата во изминатата година (213.400.000 евра), па дури и 14 пати поголеми загуби на Ла Лига (19,9 милиони евра) во истиот период.

Најголем финансиски губитник е Манчестер Сити – 144.800.000 евра. Црвените бројки на Сити се практично двојно поголеми од следниот најголем губитник, Тотенхем – 78.800.000 евра. Арсенал направи дефицит од 54.900.000 евра, шампионот Ливерпул во вторникот го објави салдото за 2019-2020 година, според кое има недостаток од 52.900.000 евра. Манчестер Јунајтед остана покус за 26.700.000 евра, додека Челзи е единствениот клуб во „шестката“ кој минатата сезона ја заврши во плус – 37.300.000 евра – и само една година откако направи рекордна загуба од 108.000.000 евра. Менаџментот дури потенцираше дека ќе оствареше рекордни профити и приходи ако не беше кризата.

Приходите нагло паднаа и за остатокот од Премиер лигата надвор од „Големата Шестка“, за разлика од малите и средни клубови од Ла Лига и Бундеслигата, кои го издржаа ударот главно благодарение на приходите од ТВ-правата.

Така, Астон Вила имаше загуба од 114.000.000 евра, Саутемптон 87.500.000 евра, Брајтон 77.200.000 евра … Нема точни бројки за годишните резултати на Њукасл, Норич, Ватфорд и Барнли, така што просечниот дефицит по англиски клуб се проценува на 66.500.000 евра минатата сезона. Единствениот тим надвор од „Големата Шестка“ кој оствари профит беше Шефилд Јунајтед, убедливо најлошиот тим во лигата и сигурен патник во Чемпионшип – 20.000.000 евра.

Најдобар доказ за недостатоците на Премиер лигата е споредбата со минусите во касата на двајца членови на Лига 1 кои играа во Лигата на шампионите минатата сезона: ПСЖ (125.800.000 евра) и Олимпик Лион (36.500.000 евра)

Иако е јасно дека огромниот економски шок следеше како резултат на пандемијата, вистина е дека Премиер лигата падна во минус на почетокот на оваа сезона, од 165.000.000 фунти (189.600.000 евра), првпат по пет позитивни сезони, последната од која беше 2017- 2018 година (490.000.000 евра).

Многумина стравуваат дека, кога сметката за тековната сезона ќе се намали, бројките ќе бидат уште „поцрвени“ бидејќи и покрај поразителните бројки од минатото, како и затворените порти на стадионот, што клубовите ги остава без приходи од околу 110.000.000 евра секој месец. Лигата беше исклучително активна на пазарот на играчи во текот на летото на 2020 година, така што инвестираше дури 1.413.000.000 евра во трансфери ….

Поврзани вести

Драстично намалување на платите во Мерцедес

msp-admin

Скопје ја доби најголемата книжарница во Македонија

msp-admin

Со GEN-I до зелена иднина без фосилни горива

msp-admin