СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

САД го отстрануваат Xiaomi од црната листа

Министерството за одбрана на САД ќе го отстрани кинески Xiaomi од црната листа на владата, покажаа судските документи, што го отвора патот за идните инвестиции на САД во овој производител на паметни телефони.

Судското досие наведува дека двете страни ќе се согласат да го решат постојниот спор без понатамошни спорови, со што заврши краткиот и контроверзен судир меѓу кинеската компанија и Вашингтон.

Xiaomi не одговори веднаш на барањето на Ројтерс за коментар.

На почетокот на оваа година, Министерството за одбрана на САД, под администрација на Доналд Трамп, објави дека компанијата е поврзана со кинеската војска и е ставена на список што ги спречува американските инвестиции во компанијата.

Xiaomi брзо одговори со поднесување тужба против владата на САД, нарекувајќи го третманот „незаконски и неуставен“ и негирајќи какви било врски со кинеската војска.

Во март, под администрација на Џо Бајден, федерален судија привремено го блокираше активирањето на црната листа.

Како што се прошири веста за одлуката, акциите на Xiaomi скокнаа за шест проценти во Хонг Конг.

Поврзани вести

Uber ќе плати 1,1 милиони долари поради дискриминација на слепа жена

Влатко Зорба

Биткоинот продолжува да докажува дека може да биде најдобрата валута во светот

msp-admin

Ангеловска: Заживувањето на економската активност се забележува по реализацијата на приходите во јуни

msp-admin