Стандард
КОМПАНИИ

Цените на храната во јануари на највисоко ниво од 2014 година

Цените на храната се зголемија на светските пазари во јануари осми месец по ред, достигнувајќи го највисокото ниво од јули 2014 година, предводени од повисоки цени на житарките, шеќерот и растителните масла, објави во четвртокот Агенцијата за храна на Обединетите нации – ФАО.

Индексот на цени на основните прехранбени производи на ФАО се зголеми за 4,3 проценти во јануари од ревидираната вредност во декември, на просек од 113,3 поени, што е највисока вредност од јули 2014 година, соопшти ФАО.

Цените на житните култури скокнаа за 7,1 проценти на почетокот на годината во споредба со минатиот месец, предводени од 11,2% повисоки цени на пченката, потикнати од зголемените кинески набавки и проценките за неочекувано слабо производство и залихи во САД.

Дополнителна поддршка за цените на пченката беше обезбедена со привремено прекинување на регистрацијата на извозот во Аргентина.

Цените на пченицата исто така нагло пораснаа во јануари, за 6,8 проценти, поддржани од силната глобална побарувачка и очекувањата за намален извоз од Русија по најавеното двојно зголемување на извозните тарифи во март.

Во споредба со јануари минатата година, цените на житото пораснаа за 42,3 проценти.

Цените на шеќерот најмногу се зголемија во јануари, за 8,1 процент, што ја одразува загриженоста за влошување на изгледите за принос на шеќерна репка во Европската унија и Русија и шеќерна трска во Тајланд и сушата во Јужна Америка, што ќе ја зголеми побарувачката за увоз.

Индексот на цената на растителното масло порасна за 5,8 проценти и го достигна највисокото ниво од мај 2012 година, делумно поттикнат од намаленото производство на палмино масло во Индонезија и Малезија, делумно поради обилните дождови.

Цените на маслото од соја исто така се зголемија, како резултат на намалените капацитети за извоз и долгите протести во Аргентина.

Млекото и млечните производи пораснаа за 1,6 проценти, поттикнати од зголемениот кинески увоз пред новогодишните празници.

Цените на месото се зголемија за еден процент како резултат на птичјиот грип во Европа, што го намали извозот, така што Бразил увезуваше повеќе од други земји.

Бран на побарувачка во Кина

Новите проценки за 2020 година сигнализираат рекордно производство на пченица и ориз, наведува ФАО во посебен извештај за понудата и побарувачката на светските пазари на жито

Првичните проценки за 2021 година сугерираат скромен раст на производството на зимска пченица на северната хемисфера, посочува ФАО, посочувајќи на поголемите посеани површини во Франција, Индија, Руската Федерација и САД.

Производството на пченка во јужната хемисфера се очекува да падне малку од рекордните нивоа во Аргентина и Бразил, а изгледите во Јужна Африка и соседните земји остануваат поволни, соопшти ФАО.

Потрошувачка во сезоната 2020/2021. проценето на 2,761 милијарди тони, предвидувајќи поголема потрошувачка на житни култури како пченка поради бран побарувачка во секторот за производство на храна во Кина.

Тие ги зголемија проценките за обемот на трговијата и предвидуваат голем пад на залихите.

Проценката на акциите на крајот на сезоната падна за 7,4 проценти, на 802 милиони тони, како резултат на промените во проценките на акциите во Кина.

Обемот на трговија со жито се очекува да порасне за 5,7 проценти од рекордот во минатата сезона, на 465,2 милиони тони, поттикнат од набавка на кинеска пченка, пред се од САД.

Обемот на трговија со ориз се очекува да порасне за 7,9 проценти, што е одраз на силниот раст на индискиот извоз, предвидува ФАО.

Поврзани вести

Nokia ќе подели 10.000 откази за да заштеди 716 милиони долари

Влатко Зорба

Стопанска Комора на Србија: Новата пруга од Белград до С.Македонија ќе донесе нови инвестиции и поголема конкуренција во целиот регион

Влатко Зорба

Србија издаде еврообврзница вредна милијарда евра

Влатко Зорба