Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

PayPal со сериозни крипто амбиции

На денот кога PayPal ја објави својата заработка, компанијата објави нови детали за своите планови за крипто. Овие планови вклучуваат нова специјална деловна единица за крипто амбициите на PayPal, според извршниот директор Даниел Шулман, кој зборуваше за време на презентирањето на приходите на компанијата во средата.

Како што забележа: „Сите знаеме дека сегашниот финансиски систем е застарен и можеме да замислиме иднина каде што трансакциите ќе завршат за неколку секунди, а не за денови; иднина во која трансакциите мора да бидат поевтини за завршување; и иднина што им овозможува на сите луѓе да бидат дел од дигиталната економија, не само на богатите. Инвестираме многу во нашата нова деловна единица за крипто-средства, блокчејн и дигитални валути, за да помогнеме во обликувањето на оваа поинклузивна иднина“.

Извор запознат со плановите ја опишува идејата за деловна единица како PayPal, која влегува „all-in“ за такви услуги.

Шулман додаде дека PayPal „е возбуден што ќе го надгради овој ран успех дозволувајќи им на клиентите да го користат својот крипто биланс како извор на финансирање кога купуваат од нашите 29 милиони трговци“.

„Очекуваме стартување на оваа можност да започне на крајот на овој квартал и се надеваме дека ќе го лансираме нашиот прв меѓународен пазар во следните неколку месеци“, продолжи Шулман. Интеграцијата на Venmo со крипто се очекува „во следните месеци“.

Шулман ги опиша ваквите чекори како „само почеток на обемната патна карта околу крипто-средства, блокчејн и дигитални валути“.

Други интересни факти: според Шулман, „секој што се пријавил за крипто ја отвора својата апликација двојно повеќе од порано“.

PayPal официјално ги откри своите крипто услуги минатиот октомври со лансирање на партнерство со индустрискиот стартап Paxos.

Услугите официјално започнаа во деновите по оваа објава, отворајќи ги за подобни корисници во САД на 12 ноември.

„Ова е само почеток на можностите што ги гледаме додека работиме рака под рака со регулаторите за усвојување нови форми на дигитални валути“, истакна тогаш Шулман.

Тој исто така сугерираше дека PayPal може еден ден да интегрира дигитални валути на централните банки доколку тие можат да се реализираат во иднина.

Поврзани вести

RippleNet бележи рекорден обем на трансакции во 2020 година

Влатко Зорба

Босна има своја криптовалута – почна со трговија на светско ниво

Влатко Зорба

Coinbase презема чекори за подобрување на своите перформанси

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!