Стандард
КОМПАНИИ

Трамп бара од „Ford“, „GM“ и „Tesla“ да произведуваат респиратори

Американскиот претседател Доналд Трамп денес им даде „зелено светло“ на директорите на „Ford“, „GM“ и „Tesla“, барајќи од нив да се вклучат во производството на респиратори.

„Ford“, „GM“ и „Tesla“ добија зелено светло за производство на респиратори и други метални производи, и тоа брзо!“, напиша американскиот претседател на Твитер.

Во последниве денови, Претседателот на Соединетите Држави се наметнува под зголемен притисок да го активира Законот за дефанзивно производство, кој настана во ерата на Студената војна, со кој и се дозволува на владата да и нареди на индустријата да произведува основна медицинска опрема, но тој досега ги игнорираше ваквите барања.

Поврзани вести

Tesla доби над половина милион нарачки за Cybertruck

msp-admin

На просечно четиричлено семејство во март му биле потребни 32.941 денари за задоволување на основните потреби

msp-admin

Три компании имаат шанса да го повторат успехот на „Tesla“ во 2021 година

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!