Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

BlackRock започна да тргува со биткоин фјучерси

BlackRock држеше 6,5 милиони долари во CME биткоин фјучерси со цена од 360.000 американски долари претходно оваа година, покажуваат новите податоци на SEC.

Инвестицискиот гигант го сфатил пазарот на биткоин сериозно, според регулаторните објави објавени во средата.

Извор запознаен со ова прашање, изјави за CoinDesc дека менаџерот со средства имал 6,5 милиони долари во CME биткоин фјучерс договори. Тие договори имаа проценета вредност од 360.457 долари на датумот на известување, според документите разгледани од CoinDesk.

Средствата сочинуваат 0,03% од огромниот глобален фонд за распределување на BlackRock заклучно со 31 јануари – „многу малку“, рече изворот.

Поврзани вести

Додека сите гледаат во Bitcoin, друга валута расте во сенка: Сега е над 1.200 долари!

Влатко Зорба

Оваа криптовалута скокна 1.000% од почетокот на годината

Влатко Зорба

Платил две пици со 10.000 биткоини пред 11 години

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!