СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Blockstream купи Bitcoin „копачи“ за 25 милиони долари

Blockstream во средата објави дека купиле хардвер за копање Bitcoin во вредност од 25 милиони долари од MicroBT, производител на хардвер со седиште во Шенжен.

„Ние темелно тестиравме хардвер за копање уште од промовирањето на нашата услуга за хостинг на копачи во 2017 година и сега сме уверени дека нема подобар хардвер на пазарот од „копачите“ на WhatsMiner на MicroBT“, се вели во изјавата на Blockstream.

Blockstream нуди услуги за колокација на клиенти, во суштина аутсорсинг на опрема за копање и одржување на своите клиенти, што им овозможува да копаат Bitcoin.

Blockstream поддржува операции од 300 мегавати во Северна Америка и вели дека планира да расте „агресивно“ во 2021 година, се вели во соопштението. Компанијата започна „мајнинг пул“ во 2019 година.

Развојот доаѓа во позадина на проширување на институционалниот интерес во областа на копањето на криптовалути, како и на пазарот со голема побарувачка за хардвер за оваа намена.

Поврзани вести

Компанија ќе дава плата во Биткоини

Влатко Зорба

Биткоин изгуби 6% од својата вредност за еден ден

Влатко Зорба

Кина го тестира дигиталниот јуан во Пекинг

Влатко Зорба