Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Ким Дотком сака да го финансира развојот на Bitcoin Cash

Ким Дотком, основач на озлогласената страница за споделување датотеки Megaupload, објави планови за финансирање на развојот на Bitcoin Cash (BCH).

Дотком го поддржа Bitcoin Cash за време на интервјуто со Bitcoin.com. Таму, тој тврди дека BCH е потценет врз основа на фактот дека се справува со околу 10% од товарот од трансакциите со Bitcoin, но има само 1% од пазарната капитализација на BTC. Тој исто така навести пониски такси за трансакција со Bitcoin Cash како причина за претпочитање на паричката.

Потегот наликува на претходната најава објавена од основачот на Twitter и Square, Џек Дорси. Во 2019 година, Дорси рече дека ќе им плати на луѓето да работат на Bitcoin. Ова на крајот доведе до создавање на Square Crypto, кој во моментов ги разгледува предлозите за грантови.

Сепак, Дотком има поконтроверзна деловна историја. Неговата оригинална страница за споделување датотеки, Megaupload, беше запленета и затворена во 2012 година за повреда на авторските права. Тој, исто така, ги прекина врските со страницата која ја замени, MEGA, во 2015 година, иако страницата сè уште работи.

Во светло на контроверзната репутација на Дотком, ќе биде потребно време да се види дали новите развивачи на Bitcoin Cash произведуваат апликации со трајна вредност на екосистемот на криптовалутата.

Дотком има и попрактична причина за поддршка на криптовалутата. Неговата најнова апликација, K.im, планира да воведе услуга за монетизација на содржина која се потпира на криптовалута. Bitcoin Cash ќе се интегрира директно во платформата како начин на плаќање, според сегашниот патоказ.

Проектот првично планираше да лансира свој KIM токен преку Bitfinex IEO во 2019 година. Сепак, Bitfinex ги откажа овие планови. Се претпоставува дека страницата ќе може да ги избегне регулаторните реакции со употреба на Bitcoin Cash, што е воспоставена криптовалута.

Останува да видиме дали K.im ќе ги оправда очекувањата. Проектот е во фаза на развој од 2017 година и се планира да започне во четвртиот квартал од 2021 година.

Поврзани вести

MicroStrategy го „напаѓа“ доларот: Нови 900 милиони долари за Биткоини

Влатко Зорба

Биткоинот се држи близу 52.000 долари, но има еден голем проблем

Влатко Зорба

Најлошата недела за Биткоин од март ја намалува вербата во крипто-бумот

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!