Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Сејлор: Илјадници директори на корпорации се заинтересирани за Биткоин

Биткоинот стана феномен на Волстрит и во корпоративниот свет во последните неколку месеци.

Започна во август кога MicroStrategy купи Биткоин со пари од својата каса, покажувајќи му на светот дека БТК може да биде долгорочна инвестиција.

Ова беше следено од Square, а потоа, низа помали компании, па дури и фондови на Волстрит кои ги отворија очите и ушите за она што се случуваше во крипто-просторот.

Во споредба со порано, сега има стотици милиони, иако веројатно милијарди, во просторот на криптовалути што ги користат институционалните играчи.

Но, сè уште има простор за раст, според Мајкл Сејлор, извршен директор на MicroStrategy.

Сејлор неодамна се обрати до CNBC за да разговара за своите ставови за пазарот на криптовалути.

Во тоа интервју, тој најави дека ќе биде домаќин на дигитална конференција што ќе им овозможи на корпоративните американски директори да научат повеќе за БТК и како тие можат да ја имплементираат во нивниот бизнис.

„Ќе имаме илјадници раководители, вработени … директори и советници на корпорации кои се состануваат во првата недела од февруари. Сите тие сакаат да знаат како да вклучат Биткоин во нивниот биланс на состојба или во нивниот P&L …“

Интересното тука е што Сејлор очекува „илјадници“ луѓе да се соберат за да разговараат за феноменот на криптовалути.

MicroStrategy ќе ги отвори своите книги и внатрешни документи за експозицијата кон Bitcoin за да се обиде да направи корпоративна Америка подобро да разбере како да се справи со нестабилноста, регулаторните трендови и други проблеми што можат да произлезат од инвестирање во БТК.

Аналитичарите очекуваат овие приливи на компании, кои на крајот можат да пристигнат или не, да го поттикнат овој пазар многу повисоко.

Стратезите на JPMorgan неодамна изјавија дека може да има побарувачка од 600 милијарди долари за Биткоин, ако пензиските фондови и осигурителните компании ширум светот едноставно дистрибуираат еден процент од своите средства во БТК.

„Ако пензиските фондови и осигурителните компании во САД, еврозоната, Велика Британија и Јапонија дистрибуираат 1% од средствата во Биткоин, ова ќе доведе до дополнителни 600 милијарди долари побарувачка за Биткоин“, велат стратезите.

Поврзани вести

Еден биткоин ќе вреди колку Ламборџини до крајот на годината?

Влатко Зорба

Пазарната капитализација на Биткоин е половина од таа на среброто (инфографик)

Влатко Зорба

Grayscale купуваат над 5.000 Bitcoin за помалку од 24 часа

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!