СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Крипто-скептик од Харвард го нарече Биткоин „хеџ против дистопија“

Често промовиран како залиха од ведност или хеџинг средство, Биткоин (БТК) доби значително прифаќање во текот на изминатите неколку месеци. Сепак, Кенет Рогоф, професор по јавна политика и економија на Универзитетот Харвард, се сомнева во успехот на средството.

„Гледам Биткоин се користи во неуспешни земји“, рече Рогоф во интервју за „Блумберг“ во четвртокот, додавајќи: „Ова е замисливо, може да има некаква корист во дистописка иднина, но мислам дека владите нема да дозволат големи трансакции. Тие едноставно нема да го дозволат тоа. Регулативата ќе влезе. Владата ќе победи. Не е важно која е технологијата“.

Биткоин издржа фер удел на критики во својата 12-годишна историја. Бранителот на златото, Питер Шиф, честопати коментираше против оваа технологија, инвеститорот Ворен Бафет еднаш го опиша средството како „отров за стаорци на квадрат“, а финансискиот коментатор Денис Хартман изрази скептицизам во врска со Биткоин кон крајот на 2020 година.

Сепак, прифаќањето на Биткоин продолжува да расте и покрај скептиците. Средството ги сруши претходните рекордни нивоа на цени, достигнувајќи го неодамнешниот врв од скоро 42.000 американски долари откако голем број големи масовни компании објавија купувања на БТК во 2020 година.

„Секако мислам дека се согласувам дека ова е шпекулација“, рече Рогоф за Биткоин и додаде:„Бев скептичен кон Биткоин и цената сигурно се покачи, но има крајно прашање кои се придобивките. Дали е вреден затоа што луѓето мислат дека е вреден? Ова е меур што ќе пукне“.

„Мислам дека на долг рок, ако е бескорисно, да, меурот ќе пукне“, рече Рогоф.

„Се надевам дека не е толку вреден, но претпоставувам дека е хеџ против дистопија“.

Спротивно на тоа, лидерите во крипто-индустријата го претставуваат Биткоин како хеџ под помалку радикални околности.

Поврзани вести

Биткоин е се поблизу до пазарна капитализација од 1 трилион долари

Влатко Зорба

Биткоин „рударството“ ќе стане уште потешко

Влатко Зорба

XRP е радикално различен од Bitcoin и Ethereum, според SEC

Влатко Зорба