Стандард
БИЗЛАЈФ

Интелегенцијата не е пресудна: Успешните луѓе ги имаат овие 4 особини

Психологот Ангела Дакворт верува дека интелигенцијата не е толку важна за успехот, туку нешто сосема друго и неочекувано и таа го нарекува „жилавост“.

Таа поминала години проучувајќи луѓе и откри дека старата поговорка – напорната работа секогаш ќе го победи талентот ако не работиме на него – е вистина.

– Токму оваа комбинација на страст и упорност ги прави успешните луѓе успешни. Со други зборови, тие имале „жилавост“ – тврди таа.

Покрај упорноста и напорната работа, страста и самото патување до успехот се подеднакво важни.

– И покрај тоа што успешните луѓе денес морале да направат некои работи кои се досадни или фрустрирачки, па дури и болни, на нив никогаш не им паднало на памет да се откажат. Нивната страст била посилна. Талентот всушност се однесува на брзината со која се подобруваат нашите вештини кога вложуваме одредена сума напор во нив. Успехот доаѓа кога ќе ги земете своите вродени вештини и ќе ги искористите – објаснува Дакворт.

Всушност, таа верува дека напорната работа е двојно поважна од талентот и вештината.

– Мислам дека многу луѓе го користат зборот генијалец за личност која има интелектуален дар што е многу поголема од она што го имаат повеќето во тоа поле – без разлика дали станува збор за математика, музика или нешто друго. И поради таа вродена способност, ќе ги засени повеќето од нас. Сакам да ја дефинирам генијалноста како достигнување што не е постигнато без никаков напор, но како нешто што го заслуживме, без оглед како го заслуживме, тоа е нешто што вие самите го постигнавме, а не го добивме – тврди таа.

Како и да е, како можеме да станеме „пожилави“?

Дакворт вели дека „жилавите“ луѓе имаат четири карактеристики во изобилство – заинтересирани се, вежбаат, имаат цел и надеж.

Поврзани вести

Мексиканската дијаспора испратила дома рекордни 40 милијарди долари

Влатко Зорба

10 навики кои откриваат дека сте пораснале во сиромашно семејство

Влатко Зорба

Поранешен вработен на Мерцедес со БАГЕР направил штета на компанијата за 2 МИЛИОНИ ЕВРА

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!