Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Повеќето нови сопственици на Биткоин не продаваат во 2021 година

Расположението меѓу Биткоин сопствениците остана високо за време на корекцијата на пазарот.

Повеќето од оние кои се здобија со токени оваа година не сакаа да ги продаваат, дури и кога Биткоин го забележа најлошиот пад.

Графиката, споделена од блокчејн аналитичката компанија Glassnode, откри дека повеќето од оние што купиле Биткоин во 2021 година не го продале. Силното држење во рамките на нестабилен пазар изгледа чудно, но показателот SOPR (Spent Output Profit Ratio) може да понуди објаснување.

Glassnode го пресметува SOPR со делење на продажната цена со платената цена. Компанијата има детален напис за методологијата што се користи за да се добие SOPR и нејзините импликации. Да ја скратиме приказната, ако SOPR е над 1, тогаш продавачите победуваат. На мечкиниот пазар, ликвидациите продолжуваат и вредноста паѓа под 1, каде што загубите ги надминуваат профитите.

Во февруари, дури и на најниската точка, индикаторот никогаш не падна под 1, што е добра вест за оние кои веруваат дека релито не е завршено.

Едноставно кажано, како што објаснува Glassnode, новите биткоинери не продаваат за време на корекцијата на пазарот.

Индикаторот Glassnode може да биде нов начин за мерење на чувството на пазарот, кој денес го водат големи институции и китови со долгорочен поглед нагоре.

Овие компании купија Bitcoin како залиха на вредност и жива ограда од можна криза што може да резултира од прекумерно печатење пари, стагнација на светската економија поради коронавирусот и губење на доверба во јавните политики.

На пример, MicroStrategy неодамна претвори повеќе од 4 милијарди долари од својот прилив на пари во водечката криптовалута. Тој исто така ги искористи овие мечешки прилагодувања за да купува се повеќе и повеќе токени.

Слично на тоа, Tesla купи Биткоин за 1,5 милијарди долари и ја смени корпоративната политика за да прифати Биткоин и за возврат да може да ги зголеми своите сопствености на БТК.

И Мајкл Сејлор, извршен директор на MicroStrategy и Елон Маск, извршен директор на Tesla, велат дека нивната стратегија е да ги зачуваат своите токени,

Прогноза заснована на моделот на проток на акции, исто така, покажува слични резултати, што укажува на можно продолжување на трендот на пораст и сè пооптимистичко расположение за пазарот на Биткоин.

Поврзани вести

Coinbase ги открива клучните детали пред да стане јавно тргувана компанија

Влатко Зорба

Биткоинот може да падне до 20.000 долари

Влатко Зорба

Биткоин вреди повеќе од Visa и Mastercard заедно

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!