Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Што ќе се случи со биткоинот во следната деценија?

Кога се претстави во светот пред една деценија, се очекуваше биткоинот да направи револуција во финансискиот екосистем. Сепак, оваа револуција се одвива тешко.

Криптовалутата имаше бурна прва деценија, обележана со скандали, неуспеси и остри движења на цените. Падот на биткоинот оваа година наиде на многу критики. Сепак, инвеститорите и поддржувачите на криптовалутата го удвоија оптимизмот за нејзината иднина.

Следната деценија може да биде клучна за нејзиното постоење, пишува Ракеш Шарма за Investopedia.

Компромисната визија

Според креаторот на Биткоин, Сатоши Накамото, криптовалутата требаше да биде широка и децентрализирана алтернатива на фиат парите контролирани од владите и централните банки. Во исто време, трансакциите со биткоин не треба да зависат од трети страни посредници.

На крајот на првата деценија по создавањето на биткоин, оригиналната верзија на криптовалутата се чинеше компромис. Децентрализацијата се покажа како пат кон централизацијата. Инвеститорите кои имаат големи сопствености на биткоин, се чини ја контролираат цената на криптовалутата на пазарите.

Во меѓувреме, демократизацијата на печатењето пари преку „рударството“ се покажа како ефикасна за големите компании во овој сектор. На пример, кинескиот Bitmain има 75% удел на пазарот во специфични за апликацијата интегрални кола.

Сепак, овие негативи се балансираат со растот на жив и просперитетен крипто-екосистем. Пазарот на криптовалути, кој не постоел пред помалку од една деценија, од 3 март се проценува на 1,56 трилиони долари.

Повеќе од 1.500 криптовалути се создадени и тргувани од дебито на биткоинот. Blockchain стана клучен збор за решавање на комплексни проблеми. По првичната претпазливост, инвеститорите почнаа да се свртуваат кон криптовалутите како форми на инвестиции.

Очекувања за следната деценија

Следната деценија може да биде клучна за еволуцијата на биткоинот. Постојат неколку области во кои инвеститорите треба да се фокусираат во однос на биткоинот.

„Можеби најголемите проблеми за биткоинот и другите валути во претходните години беа безбедноста“, рече Чакиб Буда, технички директор во „Рамбус“, компанија за плаќање. Според него, безбедниот екосистем на биткоин ќе доведе до пошироко прифаќање на криптовалутата. „Очекуваме биткоинот да биде широко користен и да има сосема поинаква репутација во рок од околу 10 години“, рече тој.

Техничкиот директор на Ripple, Дејвид Шварц го споредува биткоинот со T Model на Ford. Производителот на автомобили направи револуција во транспортот и целиот екосистем, од автопати до бензински пумпи, se еволуираше за да му служи. Благодарение на широко распространетата медиумска покриеност, почетокот на екосистемот веќе стана реалност во последните неколку години.

Како што се развиваат регулативите за да бидат во чекор со она што се случува, целиот екосистем веројатно ќе се прошири. Шварц предвидува дека следната деценија „ќе донесе експлозија на нискобуџетни плаќања со голема брзина, што ќе ја трансформира размената на вредност на начинот на кој Интернетот ја трансформира размената на информации“.

Според Сити, биткоинот може да стане претпочитана валута за меѓународна трговија. Ова се случува во позадината на обложувањето од големите компании. PayPal и Tesla инвестираа во криптовалута на почетокот на 2021 година. Американскиот производител на електрични автомобили купи биткоини за 1,5 милијарди долари, а PayPal направи понуда за да го купи Curv.

Citi забележува дека иднината на биткоинот е сè уште многу неизвесна, но таа криптовалута е на пат кон масовно прифаќање. Институционалните инвеститори го зголемуваат интересот за биткоин, но прашањата за безбедноста и ефикасноста на капиталот сè уште се пречка за дигиталното средство, според Сити.

Поврзани вести

Треба ли да очекуваме нова корекција на Биткоинот?

Влатко Зорба

На 46 бензински пумпи во Хрватска веќе може да се плаќа со криптовалути

Влатко Зорба

Нов максимум: Биткоинот надмина вредност од 57.000 долари!

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!