Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

RippleNet бележи рекорден обем на трансакции во 2020 година

RippleNet, заснована на блокчејн глобална мрежа за плаќање за финансиски институции, регистрираше три милиони трансакции во 2020 година.

Ова е петкратно зголемување во споредба со претходната година.

Решението за ликвидност на барање (ODL), напојувано од XRP, изнесува вкупно 2,4 милијарди долари.

Според генералниот директор на RippleNet, Ашиш Бирла, азиско-пацифичкиот регион останува нивниот најпрометен, кога станува збор за пребарување.

Тој очекува дека нивниот коридор помеѓу Блискиот исток, Северна Африка (МЕНА) и Индија ќе биде најпрометниот.

Во 2021 година, RippleNet ќе продолжи да се шири надвор од дознаките, вклучително и трансакции од деловна активност (B2B) и плаќања за е-трговија.

„Со развојот на RN, видовите на трансакции што ги обработуваме исто така се развиваат. Започнавме со дознаки бидејќи тие имаат највисок степен на триење. Тие сè уште го сочинуваат најголемиот дел од трансакциите со в, но ние продолжуваме да се шириме во плаќања за B2B и е-трговија во 2021 година“.

И покрај нејзините правни проблеми со американската Комисија за хартии од вредност (SEC), Ripple продолжува да додава нови партнери. Всушност, според извршниот директор Бред Гарлингхаус, мрежата вклучила 15 нови клиенти по жалбата.

„Интересот на клиентите ширум светот останува многу силен – тимот продолжи да склучува нови договори со клиенти со стапка од 2 неделно во над 40 земји, од кои 18 се нови за RippleNet. И покрај тужбата на SEC против Ripple, поднесена на 22 декември, ние потпишавме 15 нови клиенти, завршувајќи ја 2020 година со повеќе клиенти од кога било.

Ripple додава нови членови во својот тим во 2020 година, зголемувајќи го својот персонал за над 100 вработени за една година.

„Имаме неверојатен, издржлив тим за да се справиме со 2021 година и понатаму. Како и да е, ние ќе останеме верни на нашата мисија за градење на Интернет вредност“.

Блокчејн компанијата, наводно, го ангажирала потпретседателот на „Amazon“ за снабдување, Девреј Варадан, претходно овој јануари.

Поврзани вести

ПРВ ТРАНСФЕР ВО ИСТОРИЈАТА СО КРИПТОВАЛУТИ: Шпански третолигаш купи играч со Биткоин

Влатко Зорба

Растот на биткоин продолжува – надмина 53.000 долари

Влатко Зорба

Пазарната капитализација на криптовалутите за прв пат близу 2 трилиони долари

Влатко Зорба