СТАНДАРД life
МК Сцена

„Те дуа, жими мене“ награден на филмски фестивал во Албанија

Македонскиот независен филм, „Те дуа, жими мене“, на затворањето на „Tirana European Youth Film Festival 2023“, се закити со престижната награда од публика. Филмот беше едногласно одбран како најдобар од девет филмови во официјалната интернационална програма, соопштија денеска од „Емперор продукција“.

Станува збор за интернационален филмски фестивал што се залага за афирмација и презентација на европските филмови. Оваа година, покрај „Те дуа, жими мене“,  во официјална селекција се најдоа и филмови од Шпанија, Полска, Италија, Косово, Франција, Финска и од Албанија.

„Те дуа, жими мене“, е комедија во режија на Марјан Гавриловски, а по сценарио на Никола Кузелов. Домашната премиера ќе биде на 22 септември во „Синеплекс“, Скопје, по што ќе се емитува на редовен репертоар.

– Приказната следи квази фраер, коцкар и армоникаш, кои трудејќи се да ја вратат назад купената жена од Албанија, стануваат дел од мафијашка зделка и мораат да се справат со низа на несекојдневни ликови. Во филмот се појавуваат низа истакнати актерски имиња, како Игор Џамбазов, Тони Михајловски, Владо Јовановски, Сенко Велинов, Мими Таневска, а главните ликови ги играат Никола Кузелов, Атанас Атанасовски, Валентин Видовиќ и Ангела Стојановска, се појаснува во соопштението на „Емперор продукција“.

Поврзани вести

Тактилни слики во Спомен куќата на Тодор Проески

Radmila Tasevska

„Домаќинство за почетници“ македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Urednik

„Кругот не е тркалезен, добредојде во Тирана“ – огромни почести за Манчевски

Urednik