СТАНДАРД life
Секс и врски

Секс во брак: 7 идеи како да ги зачините работите во спалната соба

Сексот во брак не е важен само за физичко уживање, туку и за емотивно поврзување со партнерот. Редовниот секс ја зајакнува вашата врска и ве одржува фокусирани еден на друг. Плус, тој помага да се одржуваат работите свежи, возбудливи и забавни.

Кога сте долго време со некого, нормално е монотонијата да навлезе во вашата врска. Сепак, одредени животни навики можат многу да влијаат на вашиот сексуален живот.

Еве за што се работи:

Мрзеливост: Кога ќе влезете во рутината на животот, лесно е да станете мрзеливи. Освен тоа, ако деновите ви се зафатени, голема е веројатноста дека немате енергија да се справите со тоа навечер.

Мастурбација: Ако сексот во бракот ви стане здодевен, веројатно ќе прибегнете кон мастурбација. Иако можеби ви се чини дека се е во ред, тоа не е вистинската слика бидејќи партнерот ќе го сметате за непотребен на сексуален план.

Не се грижите за вашето тело: Иако вашиот партнер ќе ве сака без разлика, тоа може да влијае на вашиот сексуален живот и не само на тоа како вашиот партнер ве гледа, туку и на вашата самодоверба и либидо.

Недостаток на комуникација: Кога станува збор за секс, многу е важно да комуницирате со партнерот. Не само за тоа што ве радува, туку и за тоа како се чувствува вашиот партнер. Дали е тој задоволен од вашиот сексуален живот?

Како да го зачините сексот во бракот?

Иако можеби изгледа комплицирано, многу лесно можете да го зачините сексот во бракот. Пробајте ги овие неколку идеи, препуштете се и уживајте.

Секс „во лет“

Обидете се да имате секс во различни прилики. Понекогаш сексот за 5 минути затоа што брзате на работа или пред да ви дојдат гости може да биде особено интересен. Ова е мала авантура што ви треба.

Користете секс играчки

Пар крзнени манжетни, свилени превези или дури и миризливо подмачкување може да додадат мала интрига во вашата спална соба. Ако ви е непријатно да одите во секс-шоп, можете да го купите преку Интернет и да ви го достават. Покрај тоа, мразот, медот и шлагот се исто така добри секс играчки.

Гледајте порнографија заедно

Не се срамете од ова. Освен што ќе ве возбуди и двајцата, ќе добиете и неколку идеи за да ги испробате. Покрај тоа, ќе можете да забележите што му се допаѓа на вашиот партнер. Обрнете внимание на тоа какви снимки избираат.

Пробајте нови пози

Постојат голем број на секс пози кои можете да ги испробате. Купете книга или пребарувајте на интернет за да ги побарате позите на Кама Сутра. Ќе бидете воодушевени од идеите што можете да ги видите таму.

Снимајте се

Еден од најдобрите начини да го зачините вашиот сексуален живот е да снимате. Дојдете со музика, осветлување, реквизити и вклучете ја камерата. Сепак, внимавајте како го чувате ова видео.

Вклучете валкани зборови

Валканиот разговор може многу да помогне во подобрувањето на монотонијата на сексот. Тоа е исто така одличен начин да комуницирате со вашиот партнер за тоа што ви се допаѓа без да се чувствувате како да правите нешто смешно.

Секојдневни работи правете ги голи

Можеби ова звучи смешно, но кога се во прашање сексуалните односи во бракот, може да биде многу секси. Пробајте барем ден-два.

Како заклучок – како и со сите работи во животот, за добар брачен сексуален живот е потребен напор. Не бидете мрзливи бидејќи, првенствено, ќе уживате во времето поминато со партнерот.

Причини за сексуални проблеми во врската

Поврзани вести

Жените секогаш претпочитаат овие работи за својот сексуален живот да им ги кажуваат на своите пријателки, а не на партнерот

Urednik

9 знаци дека имате работа со манипулатор: Ќе ги контролира вашите емоции, ќе ве обвинува за грешките

Urednik

Зошто секс после вежбање е супер идеја?

Radmila Tasevska