Таг : апел

МАКЕДОНИЈА

МЗ: Погребот на Амди Бајрам да се организира според протоколите

Берта Китинска
Министерството за здравство вечерва информира дека откако кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека истиот бил позитивен на Ковид-19, Центарот за јавно здравје-Скопје ги...
МАКЕДОНИЈА

Граѓаните да не се движат покрај реките и речните брегови, апелираат од ДЗС

Берта Китинска
Поради нестабилното време проследено со локален пороен дожд, грмежи и град, предизвикано од циклонска активност, Дирекцијата за заштита и спасување апелира граѓаните да не се...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Да ги почитуваме трите правила за заштита, за да не се вратат рестрикциите

Министерот за здравство Венко Филипче упатува апел на доследно почитување на мерките за заштита од коронавирус од страна на целото население. -Најсилното оружје против коронавирусот...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Апелирам сите да ги почитуваме мерките само заеднички може да успееме во оваа битка

Единствениот начин да го заштитиме нашето здравје, но и здравјето на нашите најблиски е преку целосно придржување на мерките – задолжителна употреба на заштитна маска...
МАКЕДОНИЈА

Градоначалникот на Дебар уште еднаш го повтори апелот за максимално почитување на препораките

Stefanija Kuzmanovska
Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука на денешната итна прес конференција по потврдата дека има новозаразено лице од Ковид-19 во општината, уште еднаш го повтори апелот...
Политика

Министерството за здравство со апел да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од коронавирусот

Влатко Зорба
„Навистина не е тешко да се следат и почитуваат овие три клучни мерки за заштита од коронавирусот“, соопштуваат од Министерството за здравство. „Едноставно немаме и...
МАКЕДОНИЈА

Филипче упати апел: Мерките да се почитуваат, вирусот е уште тука да бидеме внимателни

Берта Китинска
Владата донесе одлука од денеска да престане важењето на забраната за ограничено движење, а угостителските објекти да почнат да работат од утре. За нив има...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: И покрај апелите за празникот да нема масовни собирања тоа не се случи

Берта Китинска
Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените институции да нема масовни собирања,...
МАКЕДОНИЈА

СКСЗМ: Надлежните институции да преземат мерки и активности за подобрување на безбедносната состојба во земјава

Стопанската комора на северо-западна Македонија (СКСЗМ) преку пишано соопштение искажува, како што велат, длабока загриженост за безбедносната состојба во земјата, особено во врска со вооружениот...
МАКЕДОНИЈА

Лекарска комора: Се молат граѓаните без поголема потреба да не ги напуштаат своите домови и да не се собираат и групираат

Имајќи ги предвид препораките и заклучоците на Светската здравствена организација, Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести за корона вирусот, како и фактот дека...