Стандард
ЕКОНОМИЈА

РКЕ со апел: Граѓаните да не се исклучуваат од струја, парно и вода поради неплатени сметки

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на РСМ им препорачува на компаниите кои што се вршители на енергетски дејности, како и на јавните претпријатија во наредните две недели да не ги исклучуваат граѓаните поради неплатени сметки за електрична енергија, топлинска енергија и вода.

„Имајќи ја во предвид одлуката на Владата на Република Северна Македонија за превенција од ширење на корона вирусот и пандемијата што е прогласена од Светската здравствена организација, Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на РСМ со оваа препорака има за цел да им укаже на компаниите и јавните претпријатија чие работење е под надлежност на РКЕ да покажат хуманост и да се воздржат од активности што би влијаеле врз здравјето на човекот – изјави Марко Бислимоски, претседател на Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија.

Поврзани вести

Ангеловска: Мерката 14.500 денари плата по вработен се однесува на сите фирми погодени од корона кризата

Берта Китинска

Сугарески: Со посебна Уредба се зголемува дневното возење на возачите на камиони

Берта Китинска

Тројно повисок данок за објектите што не се користат или издаваат

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!