Таг : дебелина

Здравје и Храна

Зошто дебелината се поврзува со потешката форма на Ковид 19?

Stefanija Kuzmanovska
На почетокот на пандемијата, лекарите забележале дека многу луѓе со прекумерна тежина се наоѓаат меѓу сериозно болните од Ковид-19, пишуваат американските медиуми. Врската помеѓу дебелината...
Вести

Џонсон ги повика Британците да вежбаат повеќе (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Премиерот Борис Џонсон ја искористи својата борба против прекумерната тежина за да ги повика Британците да ја подобрат формата на телото и да се справат...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Децата се се помалку физички активни

Нивото на физичка активност на децата е значително намалено за време на основното образование, покажала студијата на научниците од универзитетот Бристол. Таа посочува дека времето...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Децата единци имаат се склони кон дебелеење

Дебелината е се поголем здравствен проблем во светот, а особено ризична група се децата. Се разбира, за нивната правилна исхрана најодговорни се родителите, а се...