СТАНДАРД life
Здравје

Виновникот за дебелеењето се само мастите

Многу масна храна е единствената причина за стекнување на тежина, а не прекумерно полнење со јаглени хидрати и протеини, објави „Дејли мејл“.

Научниците од Универзитетот во Абердин и Кинеската академија на науките дојдоа до ова откритие со тестови на глувци. Глодарите, кои добија многу масти, ги консумираа повеќето калории бидејќи мастите го стимулираат наградниот центар во мозокот.

Главен недостаток на диететски истражувања кај луѓето е дека повеќето не траат доволно долго за да ги добијат наодите вистинити. Тестовите со генетски слични животни, како што се глувци, можат да ги насочат точните одговори.

Шефот на тимот проф. Џон Спикман рече дека резултатите даваат „добра насока“ за ефектот на различниот начин на исхрана на луѓето.

Научниците експериментирале со 30 различни диети, давани на глувците за период од три месеци, еднакви на девет човечки години. Секоја од нив била со различна содржина на масти, јаглени хидрати и протеини. „Резултатите се недвосмислени – глувците се здебелиле само кога добивале повеќе масти, рече проф. Спикман. „Единствено мастите стимулира центрите за наградување во мозокот и повеќе јадење.“

Глувците кои добивале многу јаглени хидрати – до 30 проценти од дневните калории – не се здебелиле значително. Комбинирањето на шеќерот со маснотии, исто така, не влијае на тежината повеќе од само мастите. Истражувањето, исто така, го негираше популарното тврдење дека недостатокот на протеини го стимулира внесот на повеќе храна.

Поврзани вести

Совети како до подобро здравје од Магистер по нутриционизам и советник за здрава храна

Urednik

Зошто нутриционистите сакаат сок од цвекло? 10 неверојатни придобивки

Urednik

Внесете ја леќата во исхраната – полна е со протеини и железо, а го регулира и шеќерот!

Urednik