Таг : институции

Политика

Николовски: Верувам дека граѓаните ќе ја препознаат нашата храброст еднаш како генерација да ги реорганизираме институциите

Влатко Зорба
Вицепремиерот за задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски вели дека веќе се преземени активности за поврзување на...
МАКЕДОНИЈА

Светскиот ден на детето ќе го одбележат и македонските институции обоени во сино

Ангела Веселиновска
Во чест на Светскиот ден на детото, денес во главниот град, дел од институциите ќе бидат осветлени во сина боја, како симболика за нивната заложба...
Политика

Ф2Н2: „Macedonian Coalition“ поттикнува раздор меѓу граѓаните, говор на омраза и недоверба во институциите на системот

Влатко Зорба
Фотографии од археолошки ископувања во Турција се злоупотребени за да се манипулира дека истите се направени во Северна Македонија и дека согласно Преспанскиот договор со...
Политика

До 20 октомври ќе бидат поставени раководни лица во институциите, тврди Заев

Влатко Зорба
Меѓу 1 и 20 октомври верувам дека ќе завршиме со одлуките за поставување раководни лица во институциите, најави денеска премиерот Зоран Заев. – Еден дел...
Регион

Блокиран пристапот до најважните институции во Црна Гора

Stefanija Kuzmanovska
Од синоќа полицијата во Црна Гора го блокираше кругот околу најважните државни институции – Владата на Црна Гора, Парламентот, претседателството … Блокиран е дел од...
Политика

Николовски: Мицкоски се однесува незрело, избори 22 дена по завршување на вонредната состојба е најдоброто решение

Од демократски, здравствен и економски аспект е неодговорно сега кога стивнува епидемијата и кога се создаваат услови за одржување на избори тоа да не го...
МАКЕДОНИЈА

Кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата?

Влатко Зорба
Владата информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории на граѓани. Во...
МАКЕДОНИЈА

Манчевски: По електронски пат може да се земат најчесто бараните документи и да се консултираат институциите

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, потсети дека граѓаните имаат можност електронски да ги добиваат најчесто бараните документи онлајн, а по електронски пат...
МАКЕДОНИЈА

Плинските боци без соодветен сертификат, може да има трагичен крај

Ивана Рамаданова
По трагедијата во кумановското село Романовце, каде при експлозија на плинска боца загинаа три деца и еден повозрасен човек, а има и три повредени, повторно...
МАКЕДОНИЈА

Чулев: Политичките тензии не смеат да предизвикуваат или да водат кон говор на омраза

Stefanija Kuzmanovska
Говорот на омраза околу 82 проценти се манифестира на социјалните мрежи, а виктимолошката рамка е припадност на одредена социјална, етничка, верска, социјална група, сексуална ориентација...