Таг : Министерство за здравство

МАКЕДОНИЈА

Од јуни дополнително зголемување на платите од пет отсто ќе добијат и здравствените соработници

Дополнително зголемување на платите од пет отсто ќе добијат и здравствените соработници во јавното здравство. Зголемувањето на платите на здравствените соработници ќе почне од јуни,...
МАКЕДОНИЈА

Комисијата за здравство почна расправа за фирмите за канабис да можат да извезуваат цвет од канабис

Не успеја обидот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се повлече Законот за опојни дроги и психотропни супстанци. Нивното образолжение беше дека овој закон не треба да...
МАКЕДОНИЈА

Близнаци се првородените бебиња во Скопје

На една минута по полноќ на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје на свет дојде првото бебе родено во 2020 година, девојче, а две минути...
МАКЕДОНИЈА

Здравствената администрација и помошно-техничките лица на ЈЗУ бараат десет отсто зголемување на платите

За десет отсто да се зголемат платите на вработените во здравствената администрација и на помошно-техничките лица во јавните здравствени установи, кои не се некоја голема...
МАКЕДОНИЈА

Сојуз на дијабетичари: Го поздравуваме уништувањето на инсулин набавен со паралелен увоз

Александар Тодески
Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија (СЗДМ) ја поздравува одлуката на Владата на Република Северна Македонија и на Министерството за здравство, за уништување на...
МАКЕДОНИЈА

Здравство: Уништивме инсулин набавен во време на ВМРО-ДПМНЕ со паралелен увоз

Александар Тодески
Министерството за здравство ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето...
Политика

Што носи одлуката на Министерство за здравство за централизирана набавка на биолошки лекови?

Влатко Зорба
Неодамна Министерство за здравство донесе одлука за централизирана набавка на биолошки лекови, почнувајќи од Клиниката за радиотерапија и онкологија, Клиничките болници во Битола, Штип и...
МАКЕДОНИЈА

Пратениците ќе го бираат предложениот заменик-министер за здравство, Арменд Арслани

Пратениците денеска на пленарна седница ќе го гласаат прелогот на премиерот Зоран Заев за заменик-министер за здравство, стружанецот Арменд Арслани. Тој доаѓа на местото на...
МАКЕДОНИЈА

Алуловска нова директорка на Клиниката за детски болести

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска ја назначил Наташа Алуловска за нова директорка на скопската Клиника за детски болести. Таа на оваа позиција доаѓа како...
МАКЕДОНИЈА

Германска и француска фирма влегуваат во потесниот круг за изградба на Клиничкиот центар

Влатко Зорба
Германската „Вамед“ и француската „Бујгес констракшн“ се најсериозните кандидати за изградба на новиот Клинички центар. Четирите компании кои се влезени во претквалификациската фаза се од...