Таг : Венко Филипче

Политика

Капацитетите за тестирање се растеретени, од утре почнува масовен скриниг

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека заклучно со денеска во 12 градови каде имаше заболени, веќе нема активни случаи на...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Мобилните тимови ќе го олеснат пристапот, се реши проблемот со кол центрите

До денеска се три деца заболени од коронавирусот, две од нив на домашно лекување и едно 15 годишно момче на инфективната клиника, информираше министерот за...
МАКЕДОНИЈА

За коронавирус до вчера направени 1.800 тестирања

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес конфенреција информираше дека заклучно со вчера се направени 1.800 тестирања преку Институтот за јавно здравје. „Заклучно со вчера...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Цената од близу 5.000 денари не е набавна, никој до сега не платил за тестот

Министерот за здравство, Венко Филипче ја демантираше веста дека цената на тестовите е близу 5.000 денари, додавајќи дека во центрите на државните клиники, тестирањето е...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Бројката на заболени се споделува и со СЗО, нема простор за манипулација

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес конференција посочи дека нема простор за манипулација за бројакта на заболени бидејќи истата се споделува и со Светската...
МАКЕДОНИЈА

Фирмите ќе даваат пропусници за вработените кои ќе одат на работа за време на полицискиот час

Сите компании чии вработени имаат пореба да се движат додека трае полицискиот час, ќе им се издаваат пропусници од страна на самите компании, појасни минситерот...
МАКЕДОНИЈА

Во карантин цел оддел за психијатрија во Кавадарци поради заразената докторка

Нема пациенти кои биле во ризик на одделението за психијатрија во Кавадарци, каде што работи заболената лекарка, вели министерот за здравство, Венко Филипче. „Во текот...