Таг : МО

МАКЕДОНИЈА

Реакција од МО за набавката на инженериски машини за Армијата

Stefanija Kuzmanovska
Лажните вести не поминуваат. Машините за кои потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше во настап на нервоза при телевизиското соочување со министерката за одбрана, а потоа и...
Политика

Шекеринска: Ниту еден војник со навршени 45 години нема да биде оставен на цедило

Влатко Зорба
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со државниот секретар Драган Николиќ и претставници од Секторот за човечки ресурси во МО и од Генералштабот денеска во...
Политика

Шекеринска: Да се чепка во договорот од Преспа, значи повторно да се запали бурето барут на Балканот

Влатко Зорба
Сигурна сум дека изборите ќе ги организираме како 30. членка на НАТО Алијансата, изјави денеска на прес-конференција вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска одговарајќи...
МАКЕДОНИЈА

Македонците кои беа во базите во Ирак биле вработени преку агенции, МНР ја утврдува нивната бројка

Македонците кои се наоѓале во базите во Ирак кои вчера беа нападнати со дванаесет ракети не се војници, туку контрактори кои не се надлежност на...
Политика

Шекеринска кон ВМРО-ДПМНЕ: Ако толку сте загрижени за одбраната, гласајте го новиот закон

Влатко Зорба
„По принципот „држете го крадецот” оние кои што беа прогласени за шампиони во партизацијата на сите нивоа, вклучително и на Армијата, денес се сликаат пред...
Политика

Шекеринска: По 30 години мечта и сон – нашиот град ќе биде главен град на земја членка на НАТО!

Влатко Зорба
„Нашата земја, Северна Македонија – 30-та земја членка на НАТО. Вредеше! Дадовме збор и донесовме резултат, порача заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска пред присутните...
Политика

Нацев: Шеќеринска упати несоодветен персонал во последната мировна мисија во Авганистан (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Скандал го тресе Министерството после испраќањето на последната воена мисија во Авганистан. Со лична, партиска и политичка, а не професионална одлука, Шекеринска упати несоодветен персонал...
Политика

Буџетот за одбрана во 2020 година ќе изнесува 10,1 милијарда денари (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Буџетот за одбрана во 2020 година ќе изнесува 10,1 милијарда денари што е зголемување од 22 проценти во однос на оваа година. Како што истакна...
МАКЕДОНИЈА

МО: Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво

Влатко Зорба
Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво. Случајот се испитува и доколку се докаже, Министерството ќе има нулта толеранција, се вели во реакцијата на Министерството...